KMERIHGLW.jpg (2327 bytes)

Management-Education-Research-Informatics-Humanities


17.Agustos.1999 saat 03:02 İzmit, Gölcük, Yalova
12.Kasım.1999 saat 18:57 Düzce, Bolu, Kaynaşlı
Depremleri İle ilgili Yazılar ve Siteler

 

17.Agustos.99 geceyarısı saat 3.02 de 7.4 şiddetinde bir deprem İzmit körfezinin iki yanındaki metropolü vurdu. Ne yazık ki tahribat çok büyük oldu. Ölen, yaralanan, sakat kalan, evsiz kalan yurttaşlarımızın sayısı bütün tahminleri aştı. Buna,  12.Kasım.1999 da Düzce, Kaynaşlı Bolu da yaygın tahribat yapan 7.2 depremi eklendi. Yeniden insan kaybı ve yine korkunç bir bilanço.
Doğanın bize karşı bir sorumluluğu olmadığına göre suçlu, umursamazlık, önlemsizlik ve kadercilik. Geriye kalan, katlanılması güç bir acı ve pişmanlık. Çünkü kurallara uyulmadı. Çünkü çıkarlar ve umursamazlık, akla ve sağduyuya baskın çıktı. 

Daha da acısı bu büyük felaketin ardından yaşanan çaresizlik. Acil durumlarda ne yapılacağı bilinmiyordu. Kurtarma ve ilk yardım çalışmaları bilinçli, planlı ve koordine değildi. Bu bilinçsiz, hazırlıksız ve çaresiz halimiz depremden fazla can alırken 250.000 insan kış koşullarında sokakta kaldı ve kendi ülkelerinde göçmen hayatı yaşıyorlar.

Unutmayacağız ve unutturmayacağız diyenler için gündem çoktan değişti.
Ulaştığımız bu noktada soruna birilerini suçlama fırsatı olartak değil, ancak bütün kurum ve kuruluşların üstün bir organizasyon gücü ve anlayışla katılarak çözebilecekleri bir milli felaket gözü ile bakmalıyız.  Bu konuda ne kadar duyarlı, bilgili ve bilinçli olursak katkılarımız o kadar etkili olacaktır.
Burada konu ile ilgili kapsamlı bilgi ve yurt içi ve yurdışı ilgililerin Internet üzerindeki katkılarını bulacaksınız.  Ekim.1999

Aşağıdaki adreslerin bazıları boş bazıları ise değişik bir menu ile gelecektir. Unutmayacağız ve unutturmayacağız diyenlerin ne kadar kolay unutabildiklerinin tipik bir örneğidir. Özellikle KIZILAY ve Uluslararası Federasyonun konuya yaklaşımları arasındaki samimiyet ve disiplin farkına dikkatinizi çekmek isteriz. Sağlık Bakanlığı ise çoktan ilgisini başka yönlere çevirmiş durumdadır. Ağustos.2001
Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi
Sağlık Bakanlığı
TÜBITAK/ODTÜ/BILTEN yardım Organizasyonu
KIZILAY
Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu
ULAKBIM koordinasyonu
Depremle ilgili Haberler ve Köşe Yazıları

Depremle ilgili Internet Siteleri

Mail.gif (4196 bytes)Mesajlarınız için TIKLAYINIZ